LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

Ev temizliğinde kullanılan temizleyici ve deterjanlar

Posted by Site - Yönetici Aralık 11, 2008

 

Deterjan

Deterjan

Ev temizliğinde kullanılan temizleyici ve deterjanlar

 

Ev temizliğinde kullanılan temizleyici ve deterjanlar: Ev temizliğinde kullanılan deterjanlar, mikroplara ne kadar zarar veriyorsa akciğer, karaciğer ve beyne de aynı şekilde zarar verir. Bütün hastalıklara, ayrıca mantara yol açar. Klorlu deterjanlar (Tuz ruhu, çamaşır suyu, kezzap) bağırsak kanserine ve ağır akciğer hastalıklarına sebep olur. Bu kimyasal maddeler nasıl vücudu yıpratır zarar verirse hastalıkları tedavi için kullanılan bütün kimyasal ilaçlar ve haplar da (Ağrı kesici dâhil) vücudu yıpratıyor ve zehirliyor.

Reklamlar

21 Yanıt to “Ev temizliğinde kullanılan temizleyici ve deterjanlar”

 1. Rahime Gündogdu said

  Ne kullanacagimiz konusunda bilgi verirseniz sevinirim. bende kimyaciyim. Biliyorum ama ne yapmam gerektigini bilmiyorum.

 2. Rahime hanim, Bu konuda genis bilgi icin gercektip@gmail.com adresinden sorabilirsiniz.

 3. yusuf said

  sevgili kardesim uyariyi yapmissin evet bu yol bozuk anladik ama ne ile temizlik yapilmali anlatirmisin
  eh ortada kaldik bitlendik

 4. Yusuf bey kardesim memlekette bit kaldimi ki 🙂 Saka bir yana bu sayfadaki yazilar ” Gercek tip ” isimli kitap`tan kisa basliklar ve øzettir, Ayrintilari øgrenebilmek icin kitaba bakmaniz lazim, sorularinizi gercektip@gmail.com adresine mail atarak sorunuz, kolay gelsin, Bitsiz gunler icin 🙂

 5. nermin said

  Arap sabunu en güzeli.Aidin hanımda onu öneriyor.Çamaşır makinasında az deterjan koyup,yıkama bittikten sonra tekrar durulama yapılmalı.Bir de ben yumuşatıcı gözüne sirke koyuyoum.Hem çamaşırlar yumuşuyor hem de deterjan artığı kalmıyor. Bulaşık makinası durulamaya geçince sirke serpiyorum makinanın içine.Hem parlatıyor,hem su lekesi olmuyor,hem de deterjan kalıntıları akıyor.
  Deterjan gerektirmeyen yağları bile deterjansız temizleyen bezler var,onlardan kullanmaya çalışıyorum..

 6. meryem hatice said

  Mutfakta elde bulaşıkları yıkıyor iseniz arapsabununu rahatlıkla kullanabilirsiniz.Arapsabununun doğal kokusu olmayanını alın.Bulaşık makinası içinde deterjan bölmesine bir dilim limon keserek koyun ve diğer bölmeyede sirke koyun.Bulaşıklarınız aynı deterjanla yıkanmış gibi temizlenecek,yağlardan arınacaktır ve sirke sayesinde parlak lekesiz çıkacaktır.Sirke koku bırakmıyor ama içi rahat etmeyenler varsa çift durlama yapabilirler.Bu sayede hem sağlıklı bir hijyen sağlarsınız,hemde deterjan masrafından kurtulursunuz 🙂 banyo için doğal zeytinyağlı sabun yeterlidir,saçının sertliğinden şikayet edenler durlama suyuna birkaç damla sirke damlatsınlar,koku yapmıyor endişelenmeyin.Ev temizliğinde duru ılık su heryer için uygundur,yerleri silerken yine birkaç damla sirke veya isterseniz doğal lavanta damlatarak güzel hoş kokulu bir temizlik elde edersiniz.

 7. meryem hatice said

  Çamaşır makinası içinde arapsabununu çamaşırların arasına elinizle bulaştırmanız yeterli,tuzruhu yerine kireç artıklarını da limontuzu ile gideriyorum.Başta bunları duyunca insan yadırgıyor ama kullandıktan sonra hak vereceksiniz.Faydalandığım bu yazıyı sizlerin de istifadesine sunuyorum…
  Artık hiçbirimiz anneannelerimiz gibi evi süpürmüyor, çamaşırı küllü sularla yıkayıp güneşte kurutmuyor, yerleri arap sabunuyla fırçalamıyoruz. Buna vaktimiz yok. Temizlik için “hoş kokulu”, “beyazdan daha beyaz yapan”, “iz bırakmadan pırıl pırıl yıkayan”, “mikroplardan arındıran” yardımcılarımız var. Ancak evimizi, eşyalarımızı, giysilerimizi ve yediğimiz yemeğin artıklarını temizlerken (!) bedenimizi, suyu, toprağı, havayı, doğal ortamları nasıl kirlettiğimizin farkına varmıyoruz.

  Oysa çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden temizlik maddeleri yerine ev temizliği konusunda çevreye karşı sorumlu pek çok seçenek bulunuyor. Buğday Dergisi olarak derlediğimiz doğal temizlik maddelerinin çoğu modern, sentetik karışımların, doğal döngüye saygı ön planda tutularak hazırlanmış versiyonları. Ayrıca bu tarifler işinizi istediğiniz şekilde göreceği gibi, size tasarruf yapma olanağı da sağlıyor.

  İtiraf edelim ki çoğumuz, ev temizlemek, ovmak ve yıkamaktansa başka bir iş yapmayı tercih ediyoruz! Acaba, vaktimiz olmadığı için mi bulaşıkları elde yıkamıyor, işi makinalara bırakıyoruz, yoksa makinalar, gerekli kimyasallar, elektrik ihtiyacı ve benzer tercihlerimiz yüzünden mi her şeyin daha doğal olanına vaktimiz yok?

  Üreticiler, önemli bir çoğunluğu evlerinin “tertemiz”, “dezenfekte edilmiş”, “mikropsuz” olması gerektiğine inandırmak konusunda son derece başarılı olmuşlar ve bunu yapabilmek için gereken ürünleri satmayı sürdürüyorlar: Tuvalet ve fırını temizlemek için asit, banyoyu dezenfekte etmek için fenol, mobilyaları cilalamak için damıtılmış petrol ürünleri, çamaşırlarımızı beyazlatmak için klor ve yalnızca evlerimizi temiz tutmak için çeşit çeşit diğer zehirli kimyasal maddeler…

  Günlük yaşamda kullandığımız ürünler 55 bin’in üzerinde kimyasal çeşidi içeriyor ve her yıl bunlara binin üzerinde yenisi ekleniyor. Birçoğu ise yeterince test edilmeden ve belirli bir mevzuata tabi olmadan piyasaya sürülüyor.

  Bu ürünlerin büyük kısmı doğrudan kanalizasyona akıp sonunda da su sistemlerimize karışıyor. Sözünü ettiğimiz kimyasallar, sonunda “fazla yüklenme” olasılığı yaratarak vücudumuzda depolanıyor ve zehirli olma düzeyine ulaştığında çeşitli hastalıklara yol açıyor. (Kronik yorgunluk sendromu, alerjiler, karaciğer sorunları, lenf kanseri gibi.)

  Evsel temizlik malzemeleri sadece toprağı ve su kaynaklarını değil, teneffüs ettiğimiz havayı da tehdit ediyor. Sprey boyalar, fırın temizleyiciler, dezenfektanlar, mobilya parlatıcıları ve diğer tüm sprey ürünler, birkaç gün sonra soluyacağımız havanın bir parçası oluyor.

  Sadece kentlerde yaşayanların değil, kırsal kesimde yaşayanların da atık su sistemlerine neler gönderdiklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Foseptik sistemler atık su sorununu çözmüyor; boyalar, çözücü, inceltici, ağartıcı kimyasallar, aseton, tuvalet temizleyiciler ve lavabo açıcılar ile diğerlerinde bulunan belirli kimyasal maddeler organik maddeleri parçalayan organizmaları zehirleyebiliyor. Oysa organik maddelerin parçalanması doğal döngünün işlemesi açısından zincirin olmazsa olmaz halkalarından birini oluşturuyor.

  Zehirli olmayan doğal temizlik maddeleri ise foseptik sistemi, içme suyu ve sağlık konusunda büyük yararlar sağlıyor.

  Peki, doğal temizlik maddelerini kullanmak için nereden başlamalı?

  İşte size evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz pratik öneriler…

  Temizlikte kullanabileceğiniz doğal ürünler

  Çamaşır sodası: Sodyum karbonat adlı bir mineraldir. Çok az miktarda yakıcı olup katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürününün etkin temizleyicisidir. Aynı zamanda su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri de bulunur. Yakıcı özelliği nedeniyle, uygularken lastik eldiven kullanmak doğru olur. Zararlı kimyasal dumanlara neden olmaz. Klorsüz olanı tercih edin.

  Boraks: Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Boraks yutulursa zehirlidir. (Eczane ve aktarlarda bulunabilir.)

  Sirke: Meyve ya da tahılların fermantasyonuyla elde edilen bir sıvıdır. Asitli içeriği mikropları öldürmesini, yağı parçalamasını ve mineral kalıntıları çözmesini sağlar.

  Karbonat: Sodyum bikarbonat, hafif aşındırıcı bir temizlik sağlar, beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri vardır.

  Uçucu bitkisel yağlar: Bitki kokularının özleri birçok parfümün ana maddesidir. Piyasada, özellikle doğal ürün satan dükkanlarda çeşitleri bulunabilir. Bir iki damla turunçgil, elma, çilek, nane vb. yağı ile eklenecek koku ev yapımı temizleyicilere hoş bir özellik kazandırır.

  Bitkisel yağ tabanlı sıvı sabunlar (arapsabunu vs.): Bu tür sabunlar hayvan yağı içeren ya da petrol tabanlı sabunlara tercih edilmelidirler.

  Tarifleri uygularken, püskürtme amacıyla pompalı spreyler, silmek amacıyla yüzde 100 pamuklu bezler, sıkıştırılmış selüloz süngerler, doğal kıldan yapılmış fırçalar kullanılabilir.

  Çok amaçlı temizleyiciler : yazının devamını okumak için buraya tıklayın : http://www.bugday.org/article.php?ID=115

 8. nermin said

  Teşekkürler Meryem Hatice hanım.Çok istifade ettim bu bilgilerden.Özellikle oda kokusu için ne yapacağımı bilmiyordum.Allah razı olsun.

 9. zeynep y said

  arkadaşlar bulaşık makinesinin tuz bölümünede bir çare buldum.ben bittiği için deterjanda kullanmadığımdan çok zorlandım,bulaşıklar yıkanıyor ama lekeler kalıyordu malesef.köyden siyah kaya tuzu gelmişti bir parça ondan koydum–evet sonu mükewmmeldi o bitincede noormal beyaz kaya tuzu deneyeceğim artık…

 10. gülay said

  Merhabalar…Bende sizler gibi doğallıktan yanayım.Bunun için evde bulaşık makinası deterjanımı kendim yaptım. http://magaza.hammaddeler.com/ adlı siteden bulaşık makinası deterjanı (başlangıç seti) aldım.İçeriği boraks,limon tuzu,sodyum bikarbonattan oluşmaktadır.Çok memnun kaldım.Sizlerle paylaşmak istedim.Bence sizde denemelisiniz. 🙂

 11. Merhaba,

  Her ne kadar burada söylediklerinizin büyük bir kısmı doğru olsa da bazı firmaların da sizlere çevreye ve sağlığınıza kaliteli ürünler sunmak için çabaladığını unutmayınız.

  Teşekkürler

 12. siteniz<e baktım oğuzcan bey ama biz mikropları öldürmek değil onları barındırmak istiyoruz,temizlik beyazlık değildir yada köpürmek iyi anlamına gelmiyor…

 13. sarenur said

  ayyyy insan nasıl ve ne tüketecegini ne kullanacagını şaşırdı hangisi dogru acaba ama limon ve sirke en dogalı heralde çok muzdarip oldum bu durumdan.şayanı teaccüp ettm

 14. asya said

  arkadaşlar yorumlarınızı merakla okuyorum bende çevreyi korumak ve sağlıklı kimyasallar olmadan doğal çö<zümlerle yaşamak ve yaşatmak istiyorum yeni bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim hep beraber elele vererek temiz bir gelecek oluşturaabiliriz bilinçlenelim.

 15. gulnur said

  gulnur ısmım ben deterjan ve ve parlatıcı gozune sade sırke koyuyorum en uzun programda yıkıyorum bulasıklar pırıl pırıl yıkadıkca dahada guzel parladı cok memnunum yalnız bulasıkları koymadan sade suyla bezle kalıntıları tamamen alıyorum oyle koyuyorum cok memnunum deneyın cok memnun olacaksınız

 16. Sevinç said

  Ben Türk malı %96 organik ürünleri bulunan ersag ürünlerini kullanıyorum.Yeni yılla birlikte yeni ürünlerimizde geliyor %100 bitkissel(bitkisi ritha)bilgi için bana ulaşabilirsiniz.ersag_sevinc@hotmail.com .ücretsiz üye olunup indirimli ve hediyesiyle ürünleri alabiliirsiniz.sponsor numaram:100817

 17. geyve said

  GEYVE

  DETERJALAEIN ZARARLARINI BİLİYOR VE ÇOCUKLARIM İÇİN BAŞLADIĞIM, DAHA SONRA ÜYE OLDUĞUM ,TÜRKİYE DE ÜRETİLEN, YERLİ, BİTKİSEL ÜRÜN OLAN ERSAĞ KULLANIYORUM.TAVSİYE EDERİM .AYRICA HER AY HEDİYE ÜRÜNLERİ VAR.ÜYELİK ÜCRETİ YOK AYNI ZAMANDA
  HEM ÜLKEM KAZANIYOR.
  HEM BEN KAZANIYORUM.
  MERAKLILAR İÇİN ersaggeyve.54@mynet.com veya
  ersağ geyve facebook sayfasından iletişime geçebiirsiniz.

 18. berra said

  arkadaşlar çillenmiş lekeye karşı ne öneriniz var nolur söleyin

 19. melek said

  merhabalar ben bilgi almak istiyorum deterjan kalıntıları hakkında elde bulaşık yıkıyorum köpükler üzerimize sıçrıyor her vakit değiştiremiyoruz bu köpüklerin bir sakıncası varmı ne yapmamız gerekiyor dikkat etsekte oluyor çünkü yardımlarınızı rica ediyorum

 20. EMRE KARATAY said

  MERHABALAR ARKADAŞLAR ARADIĞINIZ KALİTEDE BİR ÜRÜN VAR!!KALINTI BIRAKMAZ %100 YERLİ SERMAYE BİTKİ BAZLI TEMİZLİK VE KOZMETİK ÜRÜNLERİ.İSO KALİ.TE BELGELİ VE HELAL SERTİFİKALI BEN KULLANIYORUM VE ÇOK MEMNUNUM KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM.ERSAĞ İLE TANIŞMAK İSTEYENLER ARASIN LÜTFEN KONYADAN EMRE 505 6700435

 21. mehmet çankaya said

  Dikkat!

  Halsizlik, yorgunluk, depresyon,
  cinsel sorunlar neden yaygınlaştı?
  Hastalıklar neden arttı?
  Öğrenciler derslere
  neden odaklanamıyor?

  Bu madde:

  Diş macununda var: Dil altından kana karışıyor
  Şampuanlarda var: Deri yolu ile kana karışıyor.
  Bulaşık deterjanlarında: Durulama ile çıkmıyor ve sıcak bir şey konulduğunda(yemek, çay vs.) çözünerek yiyecek ve içeceklerimizin içine karışıyor.
  Dünya devi firmaların ürünleri: Aloe Vera’lı ürünlerin veya pazarlama şeklinde satılan konsantre bitkisel temizlik ürünlerinin veya aktarlarda satılan bitkisel ürünlerin bir çoğunda bulunabiliyor. (içindekiler kısmının orijinaline bakın, Türkçe etiketine değil)

  Bu ve buna benzer maddeler neden kullanılıyor? Maliyeti çok çok düşürdüğü için, bol bol köpürdüğü için. Kıvam arttırdığı için. Renklendirici veya koruyucu olarak.

  Bu maddelerden bir çoğu vücuda girip çıkmayan ve yıllar içinde birikip ömür boyu kişiye zarar vermeye devam eden maddeler.

  Test edin!

  Evinizdeki diş macunu, şampuan vs’ye bakın.
  Şu maddelere rastlayacaksınız:
  Tüketim Ürünlerinde Kullanılan Bazı Kimyasallara Örnekler

  Sodium Lauryl Sülfat

  Eğer organik ürün kullanmıyor iseniz evinizdeki deterjan, şampuan, diş macunu ve köpüren her ürün mutlaka bu maddeden içeriyordur.
  Bu madde sudan daha ucuz olup dolgu maddesi ve köpürtücü olarak kullanılmaktadır. Çoğu pahalı şampuanın bile kutusu 20-30 kuruş gibi maliyetlerle üretilmektedir. SLS şu anda dünya çapında kanserojen riski bulunan ikinci sıradaki maddedir. Bunda çok yaygın kullanılmasının etkisi vardır.
  Sls, sodium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, amonium laureth sülfat, sodium lauryl ether sulfate gibi çeşitli isim ve türevleri vardır.

  ————————————————

  Sodium Tallowate

  Herkesin inancı kendinedir. İnanmak veya inandığını uygulamaya koymak kişilerin kendi tercihleridir. Biz burada sadece az bilinen ama dini yönden çok önemli bir mevzuya dokunacağız.
  Kuru sabunların ambalajına bakıp, içindekiler kısmına göz gezdirin. Çoğunda ilk madde ‘sodium tallowate’ dir. İlk başa yazılan madde hammaddedir, en çok ihtiva edilen maddedir.
  Google’a ‘Sodium Tallowate’ yazıp araştırın. Henüz ilk başlarda bir yazı göze çarpar: Sodium Tallowate=Domuz yağı. Bakınız, katkı maddesinden bahsetmiyoruz, bizzat hammaddeden bahsediyoruz.
  İşin aslını araştırdığımızda, bu maddenin eskiden keçi yağından falan üretildiğini görürüz. Günümüzde ise standartlaşmış olarak varil ve tenekelerle avrupadan gelmekte ve sabun imalatında kullanılmaktadır. Avrupadan gelen bu maddeler ise saf domuz yağıdır. Adı sodium tallowate olduğu için birçok kimse bunun kimyasal bir madde olduğunu zannetmektedir.
  Halk tarafından kullanılan çok meşhur sabunların hemen hepsinde bu maddeden kullanılmaktadır.
  Sabun dışında yüz kremlerinde, ilaç yapımında falan da kullanımı vardır.

  Sodyum Laureth Sülfat
  Amonyum Laureth Sülfat
  Paraben
  Formaldehit

  (Amonyum Lauryl Sülfat var ise bitkisel kökenli olup zararsızdır)

  Çözüm: Organik Serifikalı Ürünler.

  Sertifikalı organik ve %100 bitkisel ürünlerle ilgili bilgi almak için;
  Tel:05307025606

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: