LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

HAMİLELİK VE BEBEK BAKIM BİLGİLERİ

Posted by Site - Yönetici Aralık 30, 2008

HAMİLELİK VE BEBEK BAKIM BİLGİLERİ

HAMİLELİK VE BEBEK BAKIM BİLGİLERİ

HAMİLELİK VE BEBEK BAKIM BİLGİLERİ

 

Yumurtalıktan çıkmış yumurtanın yerinde sarı bez meydana gelir. (Sarı bez Hz. Allah’ın bir mucizesidir ve oraya nur gelmeye başlar.) Sarı bezin vazifelerinden birisi, bebeğin sıhhatli olması için kadının vücudunu bütün fazlalıklardan temizlemektir. Sarı bezin etkisi ile yiyeceklere ve bütün kokulara nefret olur. Kısacası Allah kadına oruç tutturur. Onun için en hayırlısı bebeğin ve kendisinin sıhhati için iştahı gelene kadar yememesidir. Kadın sıhhatli ise vücudun bulantı ve kusmaya ihtiyacı olmadığı için hamilelik rahat geçer. Bazen hasta olanlarda da hamilelik rahat geçebilir. Vücut çok sıhhatsiz olduğu için fazlalıklarını dışarıya atamaz, bütün hastalıkları bebeğe geçirir. Bebek dünyaya geldiği zaman çok hasta ve halsiz olur. Böyle, hamilelikte vücudunu temizlemeyen hanımların sütü de zehirli olur. Bebek sütü almak istemez.

 

Zayıf kadınlar hamile olduğunda 5 kiloya kadar kilo alması normaldir. Daha fazlasına gerek yoktur. Kilolu hanımların ise hamilelikte kilo vermesi güzeldir. İlk 3 ay bol oruç tutmalıdır.

 

Hamileler için en güzel yiyecek meyve, taze çiğ sebze, bal, kavrulmamış, tuzlanmamış kuruyemiş, badem, fındık, fıstık gibi. Hamileliğin sıhhatli geçmesi ve doğumdan sonra sütün bozuk olmaması için sebze ve meyve yenilmelidir. Süt, peynir, et gibi hayvansal yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bunlara hiç ihtiyacı yoktur. Çok isterse haftada 1 defa yiyebilir.

 

Yoğurt, kefir, kültürmelk, bunları kullanmak iyidir. — Hamilelikte ilk 3 ay çok önemlidir. Bebek her şeyin farkında olur, karakteri o zaman gelişmeye başlar. Onunla devamlı konuşup güzel şeyleri anlatmak, bol bol Kur’an-ı Kerim okumak güzeldir. Hamilelik boyunca Meryem Suresi okunmalı. Doğumdan önce İnşikak Suresi okunmalıdır. Doğumda kadın korkmaya başladı mı şeytan ona musallat olur ve onu iyice korkutur. Korku çocuğa da geçer ve yanlış hareketleri yapmaya başlar. İnşikak suresi okununca şeytan yaklaşamaz, sonunda Hz. Allah çocuğa secde emreder. Çocuk ters olsa bile pozisyon değiştirebilir.

 

En güzeli, evinde akrabaların yardımı ile ılık suyun içinde doğum yapmaktır. Bebeği 40 gün en yakın akrabaların dışında kimseye göstermemek güzeldir. Mümkün olduğu kadar sezaryenden kaçınılmalıdır. Kadın sıhhatli olur ve güzel hamilelik geçirirse, düzenli ve doğal beslenirse bebek mutlaka sıhhatli olur. Sıhhatli olan bebeklerin ne aşılara ne vitaminlere ihtiyacı yoktur.

 

Bebek hastalandığında, hastalık ne olursa olsun fark etmez, 24 saat onu aç bırakmak, ne su ne süt vermemek güzeldir. (zaten hasta bebeğin iştahı da kesilir) Anne de bu sırada göğsüne gelen sütü atmalı, göğsünde süt bekletmemelidir. Bebeğin hastalıkları, sıkıntıları bebeğe anneden geçer. Emziren kadın huzurlu olmalıdır. Sıkıntı ve huzursuzluk hemen sütü bozar. Kadının yemekleri doğal olduğu zaman bebekte hiç bir hastalık olmaz. Bebek hasta olsa 3 gün aç bırakılmalıdır.

 

Hamile Kadınların göğsünde 9 ayda mikroplarla oluşmuş ağız meydana gelir.

Bebeğin ağzına ilk olarak verilecek şey ağız olmalıdır. 3 gün boyunca verilen ağız bebeğin bağırsaklarına mikropları ekerek onu hazma alıştırır. Bu mikroplar verilmese bebek hasta olacaktır. Bebek bu sütten başka hiç bir şeye muhtaç değildir.

 

Ağlayan bebeklere evde Mutaffifin suresi okunmalıdır. Ve bebeğin yanında huzurlu olmak lazımdır.

 

Bebek doğduğu zaman onu sineye yaslayıp yatırmak çok güzeldir.

 

Kız ve erkek çocuklarını 2 yaşına kadar emzirmek farzdır. (Lokman Suresi 14) Çocuk bu zamanda hiç bir şeye muhtaç değildir. Annenin ihtiyacı vardır. En güzel süt yapıcı lahana, havuç, dereotu, çörek otu ve anasondur. Sütün çok olması için çok süt içmek değil çok yeşillik yemek lazımdır.

 

Annenin hiç sütü olmasa, mecbur kalsa günde 1 defa sütü zencefil ile kaynatıp bal koyarak, yarı yarıya su karıştırarak bebeğe verebilir. Kaynattıktan sonra tekrar ısıtmak mümkün değildir sadece ılık suya koyup ılıtılabilir. En güzeli bekletmeden taze vermektir. Mümkün olduğu kadar çabuk ve az miktardan başlayarak havuç suyu, elma suyu, portakal suyu yemek olarak, yalnız verilmeye alıştırılmalı, süt yavaş yavaş kesilmelidir. Onun yerine yoğurt ve kefir verilebilir. Bal hemen başlanabilir yalnız az miktardan 1 gramdan başlanılmalıdır. 3 aylık bebek 1 tatlı kaşığı yiyebilir.

 

Çocuklarda gaz anneden gelir, hemen yemekler düzeltilmelidir. En güzel ilaç kaynamış dereotu veya anasondur. Bunların çayı çay kaşığı ile verilir biraz bal koyulabilir. Anne karışık yediği zaman sütü zehirli olur. Bu sütü emen bebekler de çok gaz alıp karnı şişer. Emziren ve hamile kadınlar bütün baharatları kullansın. En güzel baharatlar çörek otu, tarçın, zencefil, anason, karanfil ve kimyondur. Bu baharatları karıştırmadan ayrı ayrı zamanlarda kullanmak güzeldir.

 

Çocukların 2 yaşına kadar anne sütünden başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Çocuklarda sadece sütü hazmetmek için enzim vardır. Diğer yemekleri hazmedemez.

 

6 aydan sonra 4’te 3’ü meyve suyu 4’te biri su olacak şekilde suyla karıştırılarak meyve suyu verilebilir. Meyve ve bal verilebilir havuç suyu anne sütü gibi güzeldir.

 

Annenin sütü olmazsa taze sıkılmış havuç suyu, elma suyu, portakal suyu, bal, çimlenmiş buğday suyu verilir. Çimlenmiş buğday ezilip suyla karıştırılır balla birlikte verilir. 8 aydan sonra ezilip balla karıştırılarak verilebilir. Şekersiz olarak yoğurt balla karıştırılabilir. En güzeli yalnız vermektir. Et, yumurta, peynir verilmemelidir.

 

Her çocuğun iştahı ve yeme imkânı farklıdır. Organları zayıf olan çocuklarda yeme iştahı az olur. Yemekleri hazım edecek güçte değildir. Böyle çocukları zorla yedirmek hakiki cinayettir. Zayıf çocukları anneleri zorlamamış olsa o çocuk kendi imkânıyla çabuk gelişir. Kendisini toparladığı zaman kendiliğinden yemeye başlar. Çok iştahlı çocukları da sevinçle karşılamamalı, onların her istediğini vermemeli, sınır getirmelidir. Çocuk küçükken ne kadar iştahlı ve kilolu olsa büyüdüğü zaman da öyle kilolu olur. Zayıflaması mümkün değildir. Belki zayıflayabilir fakat yağ hücreleri büyük olduğu için yemeye başladığı andan itibaren tekrar kendisini doldurmaya başlar.

 

2 yaşından sonra çocuklar şu şekilde beslenebilir:

 

1. öğün sabah ballı su veya taze sıkılmış portakal suyu veya havuç suyu veya meyve

 

2. öğün 2–3 saatten sonra salatayla pirinç pilavı veya sütle tarçınla haşlanmış pirinç veya bulgur pilavı (en güzeli kepekli bulgur) veya taze sebze yemeği veya çorba.

 

3. öğün meyve veya kavun veya karpuz.

 

4. öğün yoğurt veya bal ve zencefilli süt veya meyve. Eğer çocuklar istemese bunları da mecbur tutmamalıdır. Çocuklara günde 1 tane havuç 3 tane meyve 1 kaşık bal yeterlidir. İstemezse hiç birisine zorlamamalıdır. Sonuna kadar bitirmeye mecbur tutmamalı, istediği yerde bıraktırılarak mideleri genişletilmemelidir. Çocuk annesinden aldığı atıkları vücudundan temizlemeye çalışır. Çok zor hazmedebilir, anneden ısrarla istediği zaman verilebilir.

 

Yumurta: Çocuklar yumurtayı haftada 1 defa yiyebilir normaldir. Fakat haftada 2 defa yemesi de mümkündür. Haftada 1 defa çok yeterlidir. Yumurtanın taze olması lazımdır. Yumurta 10 güne kadar yenilebilir 10 günden sonra zararlıdır. Ve yumurtayı 3 dakika kaynatmalı 5 dakika da mümkündür. Daha fazla kaynayan yumurta zehir olur.

 

Bebeklerin banyosu: Bebekleri 3 aya kadar her gün veya 2 günde bir yıkamak çok güzeldir. 3 aydan sonra haftada 1 defa yeterlidir. Sıcak suya dönük ılık su hazırlanır. Bebeğin sadece yüzü dışarıda kalacak şekilde beze sarılır başka bir bezden başının altına yastık yapılıp suyun içine yatırılır.

 

Sabun, şampuan, sünger, bunlara hiç gerek yoktur. Suyunun içine rafine olmamış tuz koyulabilir. (Haftada 2 veya 3 defa) Banyodan sonra zeytinyağı ile vücuduna mesaj yapılır. Bütün yağlar kullanılabilir en güzeli zeytinyağıdır. Sonra temiz bir bezle kurutulur.

Reklamlar

16 Yanıt to “HAMİLELİK VE BEBEK BAKIM BİLGİLERİ”

 1. Semra said

  benim anne sütü az olduğu için kilo almıyor. her şeyi denedik ama artmadı. 3. çocuğum ve bana genetik olabilir dediler. acaba varis problemi vealerji olduğum için mi sütüm az . ne yapabilirim? kan gurubum A pozitif. Şu sıralar günde bir çay kaşığı tere tohumu içiyorum.Açık havada kahvaltı yapıyorum.Çok karışık yeme alışkanlığımız var.

 2. zeynep y said

  malesef hamur işi vs hep sütü artırır derler mümkünse çöok yemeyin tabiri caizse inekleri taklit edin
  bende bir anneyim ilk bebeğime hep süt az psikolojisiyle yaşadım ama bu sütün çoğalmasını engelleyen ilk neden çünkü üt 3 parçadan oluşur ve ilki göğiüste diğer 2 ve 3. kıymetyli sütse beyin rahatsa oradan izin verilerek salgılanır
  -bol yeşillik yeyin her öğün mutlaka hakiki yağ ve liimonla kuzu ıspanaklı yeşillik salata yeyin yemekten 2 saat sonra sürekli su için ama sürelilik halinde başka hiç bir şey yemeyin acıkana kadar hatta kokusunu bile almayın
  açık havada yemek yemek iştahı artırır
  -ılık suya bal koyun bve içine içilecek kadar kimyon ekleyin sütü çoğaltır bu yemekelrede kimyon koyun mutlaka bakliyata özellikle
  bebeğe dışardan asla doymuyor diye birşey vermeyin genetik değil bu dsüt azlığı etraftan sütün az deyip anneyi üzmeyi maharet görenlerin işi sadece size et ürünleri uygundeğil dereotuda sütü çoğaltır

 3. Humana’nın süt artırıcı Still-tee ürününü tavsiye ederim.

  Şuradan bakabilirsiniz

  http://www.minikdev.com/store/ProductDetails.aspx?productid=140707

 4. zeynep y said

  engin bey kutuya giren ve ambalajlı olan her ürünün karşısındayız doğru olan sadece süt üreten hayvanların tükettiği besinleri örnek almak.allah diyor ya kaldırın gözlerinizi balın etrafınızda nice ayetler vardır.bol sebze ve su ayrıcada çiğ olan herşeyden tüketmek süt üretimini artırır…
  en öenmliside annenin kafa sağlığı sakin ve rahat şekilde olmalı çünkü sütün 3 te 2 lik bölümü beyinden emir verilerek salgılanır bunun içinde annenin sakin rahat ve huzurlu olması şarttır.

 5. emine said

  Zeynep Hanım,
  Ben 7 aylık hamileyim, Allah nasip ederse çocuğumu doğurduğum sıralarda, yani lohusalığımda ramazan ayı gelmiş olacak. Oruç tutmak istiyorum. Günler de uzun olacak ama, sizce ramazan geldiğinde oruç tutsam nasıl olur? Sütüm az olur mu? Vücut kendini rahat toparlayabilir mi? Sanki daha rahat toparlar gibi geliyor bana ama.. (: Ne önerirsiniz?
  Ayrıca ramazandan önceki üç aylarda da hamileliğimin son ayları yani, oruç nasıl olur?
  Allah razı olsun.

 6. emine said

  Nekahat devrinde oruç yararlıysa, lohusalıkta da yararı olur mu? Vücut kendini daha rahat toplar mı? Yoksa süt mü azalır?
  Teşekkür ederim.

 7. hayır sütte azalma olmaz sadece yağlanma fazla olduğu için siz az olduğunu düşünebilirsiniz.oruç tuttuğunuz dönemde bu sütü emen bebek sürekli uyuyacaktır aklınızda olsun…

 8. emine said

  Bebeğim 15 günlük ve sürekli emmek istiyor. Bazen yarım saat anca duruyor. Siz ne önerirsiniz? her istediğinde vermeli miyim, yoksa biraz aç kalmalı mı?

 9. bence istediğinde verin daha çok küçük ama siz bilirsiniz herkesin kimyası aynı değil,hem havalarda çok sıcak bebeğe suda veremeyeceğnize göre en iyisi istediğinde vermeniz

 10. hatice said

  selam
  bebeğim 10 aylık neler yadirebilirim?

 11. zehra said

  selamun aleykum. hamile olanların ilk üç ay oruç tutması gerekiyor mu yoksa kilolular için midir bu?

 12. arif said

  Allah aşkına ya yazıda hem 2 yaşından önce sadece süt deniyor 3-5 satır yukarıda 3. ayda bal verilebilir deniyor.Bu nasıl bi çelişkidir.Ayrıca bir bebek nasıl 3 gün aç bırakılabilir? Bunun vebalini kim karşılayabilir?

 13. AYŞEGÜL said

  benim oğlum 18 aylık 6 ay emdi ben onu hep organik beslemeye çalıştım yemek arası saatkeri meyve yerse 2 saat yumurtalı kahvalyı verirsem 5 saat yoğurt çorba vs 4 saat yapıyorum günlük beslenmesi sabah 5 hurma içine 1 tanedede meyve azıcıkta polen koyuyorm 3 saat sonra yoğut ekmek yada bazen bebe bisküvisi koyup yatırıyorum uyuyup uyanınca kahvaltı(yumurta az peynir az ekmek 2 ceviz az pekmez az zeytinyağı zencefil tarçın su yada sütle) karıştırıp yediriyorum 5 saat somra çorba içirip genelde tarhana içine sarmısak bol koyuyorum çörekotu vede kekik kimyonda katıp içiriyorum gecede kalkıyor paket süt balgam yaptığı için biberon mamalardan 1 biberon içiyor kilosu 14.5 boyuda 88 cm gürbüz çocuk kilosu var ama hiç şişman durmuyor sizce oğlumu kötümü besliyorum hasta oluncada hiç ilaç vermem şifalı otlardan yararlanırım bal limon zencefil mucizesini kullanırım birde hastayken yada düzelme evresinde çabuk toparlansım diye yosun hapnı toz hale getirip pekmezle veririm sularının içine enginar suyu dökerim kırkkilit otu ve soğan suyu kaynatıp içirirm gün aşırı maaşallah çok hareketli yorulmak nedir bilmez bir çocuk bebe bisküvisi ve biberon maması dişında yanlışlarım varsa ne olur beni düzeltin daha ne gibi tavsiyeleriniz var bebeğim erkek kan grubu A

 14. Elif said

  Sa 3 aylık hamileym. İdrarda enfeksiyon nedeniyle doktorm antibiyotik verdi. Kullanmak istemiyorum. Ne yapabilirm?

 15. meral said

  Peki emziripte hamile kalan anneler için birsey söylemiş midir? 2 yil emzirmek farzdir yazisini okuyunca hamileykende emzirilir sonucuna variyorum.

 16. sevcan said

  Bebek hasta oldugunda 3 gun ac birakmak nedir ya.. ben boyle bir sacmalik gormedim.. ilk 3 ayda oruc tutmak.. et sut urunu almaya gerek yokmus.. akliniz basinizda mi sizin? ortacagdami yasiyorsunuz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: