LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

Şifa kaynağı Hacamat

Posted by Site - Yönetici Temmuz 26, 2009

Şifa kaynağı Hacamat

Şifa kaynağı Hacamat

Şifa kaynağı Hacamat

Alternatif tıpta geniş bir yere sahip olan ve binlerce yıldır bir tedavi yöntemi olarak kullanılan ‘Hacamat’ hastalara şifa dağıtıyor.

Hacamat, İslam ülkelerinde yaygın olmasının yanısıra, Almanya, Avustralya, Kanada, Malezya ve Çin gibi ülkelerde de kullanılan alternatif tıpta büyük bir öneme sahip.

Yabancı ülkelerde kullanılmasına ve bilim adamları tarafından da hacamatın şifa özelliği taşıdığı ispatlanmasına rağmen, ülkemizde yasak olması ise akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından bunun için uygun zeminlerin oluşturulması bekleniyor.

Hacamat genellikle kulak arkası ve sırta yapılıyor. Tedavinin ilk aşaması tıraş. Tıraşın ardından işlem başlıyor. Devreye, ateş, bardak ve neşter giriyor. Hacamat tedavisinin Medine’de kullanımıyla ilgili Dr. Mehmet Kocabaş’ın söyledikleri ise hacamatın önemini ortaya koymuş durumda. Kocabaş, “hacamat” yani kan alma hadisesinin Medine’de çok popüler olduğunu, en aliminden en cahiline kadar her hastanın genellikle “hacamat” yöntemiyle tedavi edildiğini söylüyor. Hacamat, kan aldırmak sureti ile yapılan tedavi yöntemi olarak biliniyor. Şırınga ile alınan kan vücudumuzun en temiz kanı. Hacamat tedavisi ile alınan kan ise vücudumuzda hareket etmeyip çeşitli hastalıklara sebep olan kanın alınması ile yapılan bir tedavi yöntemi. Tıbbı Nebevi’de kan aldırma işlemi, alınan kanın bir başka hastaya verilmesi ile değil, tamamen sağlık amaçlı olarak yapılmaktadır. Kan vücuttan çıktığında yerine plazma adı verilen bir vücut sıvısı geçerek, kanın sulanmasını sağlar. Akışkanlık özelliği artan kanın aynı zamanda çevredeki, beyin ve karaciğerdeki dolaşımının da düzelmiş olduğu tıbben bilinmektedir.
MEDİNE HACAMATTA ÖNCÜ ÜLKE

Hacamat tedavisinin en yaygın olduğu yer Medine’dir. Burada ‘hacamat’ yöntemiyle tedavi uygulayan birçok merkez bulunuyor. Medineliler herhangi bir rahatsızlık durumunda bu merkezlere hacamat yaptırarak şifa buluyorlar. Bu tedavi merkezlerinin sahipleri arasında Türk olanlar da var. Türkiye’de bu tedavi yöntemi Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmadığı için ehil olmayan kişiler tarafından sağlıksız ortamlarda yapıldığı iddia edilip yasaklanmıştır.
HACAMATLA TEDAVİ ŞEKLİ

Önce, bardak vb’den oluşan kupa kan alınacak yere vuruluyor, bu bölge havasız bırakılıp uyuşturuluyor. Aynı yer neşterle 2 veya 3 milim çiziliyor. Sonra kupa neşterlenen yere tekrar vuruluyor. Kılcal damarlardan kan gelmeye başlıyor. Bu, genellikle üç defa tekrarlanıyor. Tedavi 20-25 dakika sürüyor. Ortalama 300-350 gram kadar kan çıkarılıyor. Bu kan vücutta hiçbir özellik taşımayan ve hastalıkların doğmasına sebep olan kandır.
HACAMATIN ŞİFA OLDUĞU BİRÇOK HASTALIK VAR

“Hacamat her hastalığa faydalıdır, uyanık olun hacamat olun.” (Hadis-i Şerif)

Kafadan hacamat olmak, delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, başağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır. “Kafadan hacamat olmak her hastalığın ilacıdır” (Hadis-i Şerif)

Hacamatın 70 hastalığa şifa olduğu rivayet ediliyor.

Kanser olup ameliyat olması gereken bazı kişilerde, hacamattan sonra kanser kütlesinin yok olduğu vakalar görülmüştür.

Hacamatın faydası tam olarak akılla bilinebilecek bir şey değildir, daha ziyade nakille bilinir.
Hacamatın faydalı olduğu yaşlar, 2 ile 60 arasıdır. Ancak küçük yaşlarda hacamat pek tavsiye edilmemektedir.

Hacamatın hijyen şartlara titizlikle riayet edilerek yapılması da önemli. Hacamatta gerek ortamın ve gerekse kullanılan araçların önemli olduğu, uygulamanın ehil kişiler tarafından yapılmasının da zorunlu olduğu hatırlatılıyor.

Hacamat konusunda hadis-i şerifler

Hz. Muhammed (s.a.v) hadis-i şeriflerinde, hacamatın önemi hakkında şunları buyurmuş:
– “Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır.”
– “Sefer ediniz şifa bulunuz, oruç tutunuz şifa bulunuz, hacamat olunuz şifa bulunuz.”
– “Miraç’tan inerken hangi melek cemaatine rastlasam, ‘Ey Muhammed (sav)! Ümmetine hacamat olmalarını emret!’ dediler.”
– “Peygamber Efendimiz (sav) Hayber’de zehirli koyun buduyla zehirlenildiği zaman, Cebrail Aleyhisselâm kendisine hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.”

Hacamat için tavsiyeler

– Hacamatta derinin altındaki uyuşuk kan alınıyor.
– Damardan kan vermek de faydalıdır, ancak Efendimiz (sav) ve sahabelerin uygulaması, hacamattır.
– Büyük alimler 3 ayda bir hacamat olurlardı.
– Hacamat 1’inden 14’üne kadar mekruh olur (faydasız).
– Hacamat yapılmadan önce kiraz yenilmemelidir. (Mümkünse bir ay evvelden itibaren)
– Hacamat açken yapılmalı ve hacamattan evvel en az 8 saat bir şey yenilmemelidir.
– Ayın 17. günü Salı gününe denk gelirse hacamat olunabilir. Bu da çok faydalıdır. (Alimler yapılabileceğini uygun görmüşler)
– Hacamat esnasında Ayet-el Kûrsi’nin okunması, hacamatın faydasını iki katına çıkarır. (7 kere okunması gerektiğini tavsiye edenler de vardır.)
– Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır.
– 50 senelik kökleşmiş büyünün, hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır.
– Çift uzuvlarda hacamat faydalıdır. (İki diz, iki ayak gibi…)
– Kansızlık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler doktorun izniyle ve usta bir hacamatçıya en uygun yerden en fazla 1 kere hacamat olmalı…
– Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına ya da çokluğuna göre 1 yerinden 8 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir.
– Bir kere hacamat olan bir kişinin bir daha hacamat olması için en az 1 ay, ortalama 3 ay geçmesi gerekiyor.
– Hacamattan sonra tuzlu, süt ürünleri ve hayvani şeyler yememeli, 1 gün önce 3 gün sonrasına kadar cimâ yapılmamalıdır.
– Hacamat; gününe ve şartlarına uyulmazsa şifa değil, hastalığa sebep olur…
– Hacamatçı işinin ehli olmalı ve hacamat yapılacak yerleri çok iyi bilmelidir. Hangi hastalık için nereden hacamat olunacağını hacamatçı bilmeyebilir. Bunu açıklayan kitaplar vardır, o kitaplara bakarak öğrenilmeli ve oralardan hacamat olunmalıdır.
– Hacamat yaptırırken başta Sünnet-i Seniyye, sonra da mesela şifasını istediğiniz hastalığa şifa ya da zahirî ve batınî hastalıklardan korunma niyetiyle yapılırsa daha iyi olur.

Saglıklıgünler dileriz.  Alıntı: itibarhaber

Reklamlar

3 Yanıt to “Şifa kaynağı Hacamat”

 1. Hacamat ile ilgili yazdıklarınıza can-ı gönülden katılıyorum. Meyvelerin bitkilerin ve sebzelerin hergün yepyeni faydaları çıkıyor ortaya. Benimde şıfalı bitkiler üzerine bir sitem var. Vakit bulduğunuzda ziyaret edip incelerseniz sevinirim.
  Saygılarımla

  Hakan

 2. ayhan UYGAR said

  diplomalı uzman haccamım sünnete uygun hacamat ve şülük tedavi yapılır.ANTALYA VE BURDURDAN hacamat olmak isteyenler bana 0 532 692 35 92 nodan ulaşabilir ve bilgi alabilirler nice sağlıklı günlere

 3. ayhan UYGAR said

  HACAMAT SÜNNETE UYGUN HACAMAT VE SÜLÜK TEDAVİ YAPILIR =0 532 692 35 92 NODAN ULAŞA BİLİRSİNİZ ANTALYA VE BURDURDAN NİCE SAĞLIKLI GÜNLERE

  ” Bir kimse ayın onyedi,ondokuz ve yirmibirinde hacamat olursa her dertten şifa bulur. ” E. Davud Tıp H. 3861; Tirmizi Tıp H. 2051

  ” Sıcaklar şiddetlenince,kan aldırmak suretiyle yardım isteyin.Zira kan yoğunlaşır da adamı hasta eder,hatta öldürür. ” (Râmûz el-Hadîs’ten)

  Herhangi bir hastalıktan kurtulmak yada sağlığı korumak için vücudun belli bölgelerinden kan alma işlemine hacamat denir.Tıkanıklıkların ve en fazla zararlı maddelerin toplandığı belli bölgelerdeki ince damar ve kılcal damarlardan kan alınır.
  Peygamberimizin tavsiye ettiği ve bizzat uyguladığı sünnetlerindendir.”
  Ameller niyetlere göre değer kazanır. Sünnete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamat bir ibadet değeri taşır. Çünkü ibadetlerimizi ve diğer görevlerimizi ancak sağlıklı bir bedenle tam olarak yerine getirebiliriz.
  Peygamberimiz (s.a.s)’in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir: “Andolsun Allah’ın Resulu’nde sizin için Allah’ı ve ahireti arzu eden ve Allah’ı çok anan kimseler için (uyulacak) en güzel bir örnek vardır” (el-Ahzâb 33/21).

  Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam boynunun iki tarafindaki damarlari ile iki omuzun arasindaki damardan hacamat olurdu.” Ebu Davud, Tibb 4, (3860); Tirmizi, Tibb 12, (2052); Ibnu Mace, Tibb 21, (3483).

  ” Miraçta ; Ya Muhammed ( s.a.v ) ümmetine kan aldırmalarını emret. Kan aldırmada sizin için şifa vardır ” demeyen bir meleğe rastlamadım .” Tirmizi, Tibb 12, (2054).

  ” Aç karnına hacamat daha iyidir,aklı ve hafızayı ziyade eder.Bunda şifa ve bereket vardır.Tok karnına hacamat olmak derttir.”

  ” Hacamat olunuz,Cebrail (a.s ) bana o kadar tavsiye etti ki ,mutklaka gerekli olduğunu düşündüm.”

  ” En iyi ilaç şunlardır; Ağızdan içilen ilaç buruna çekilen damla,yürümek,kan aldırmak ve sülük takmak.”

  ” Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır.” Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3).

  ” Hacamat bütün hastalıklara şifadır.”

  Zamanımızda kadın ,erkek ve çocukların büyük çoğunluğu,doğal olmayan suni ,hormonlu,genetiği oynanmış yapay besinlerle beslenmektedirler.Dışarıdan aldığımız gıdalarda bolca tuz,şeker,doğal olmayan yağ ve çeşitli katkı maddeleri vardır.Bu besinleri tüketen insanlar için hacamat büyük bir ihtiyaçtır.

  Yine peygamberimiz”üç şeyde şifa vardır .Bal şerbeti içmekte kan aldırmakta ve kızgın bir aletle dağlama yaptırmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem.” buyurmuşlardır. Buhari Tıp 7/12, İ. Mace Tıp H. 3491, Müsned 1/246

  HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR?

  1-Hacamatla kılcal damarlardaki tıkanıklıklar açılır.Vücudumuzda biriken pis kanı dışarı atmamızı sağlar.

  2-Kandaki ve dokulardaki gaz ve toksinleri dışarı atarak,damarlardaki kan akımını canlandırır.Kan fazlalığından kurtarır.

  3-Dokuların beslenmesini,kan üretiminin artmasını,sertliklerin ve ödemlerin kaybolmasını sağlar.

  4-Kan üretimiyle görevli organları (kemik iliği,karaciğer,dalak) uyarır.Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,vücuda direnç kazandırır.

  5-Hastalıkları önler,ağrıları giderir.Kansızlık,bel tutulması,boyun tutulması,eklem ağrıları,baş ağrıları,kireçlenme,dalak,karaciğer hastalıkları,enfeksiyonlar,sinirsel,psikolojik olan hastalıkların tedavisinde,iç kanamayı durdurmada büyük yarar sağlar.

  6-İdrarı söktürür,kabızlığı giderir,hayız kanının normal gelmesini sağlar,cild hastalıklarına şifa olur.

  7-Baş ağrısı,baş dönmesi,yüksek tansiyona iyi gelir.

  8-Varis,basur,idrar yolları ve böbrek hastalıklarına,hormon bozukluğuna iyi gelir.

  9-Karın ağrısına,adet düzensizliğine,prostata,akciğer,kalp,pankreas ve safra kesesi hastalıklarına şifadır.

  10-Çocuklarda sinir,huysuzluk,uyku düzensizliği,asabiyete iyi gelir.

  11-Saça,göze ve göz kapağı rahatsızlıklarına,diş,dişeti ve burun rahatsızlıklarına faydalıdır.

  12-Vücudun çeşitli bölgelerine uygulanan hacamatın,türlü türlü şifası vardır.

  13-Hasta olanlara şifa bulmak için,sağlıklı olanlara sıhhatlerinin devamı için hacamat gereklidir.

  HACAMAT NASIL YAPILIR?

  Hacamat ehil kişiler tarafından,ayın belirli günlerine göre uygulanır.Yapacak kişi bu işin eğitimini almış,sağlıklı,ehil ve temiz çalışan biri olmalıdır.Hastalıklar hakkında bilgisi olmalı, hastalara uygulanacak yöntemi iyi bilmelidir.

  Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kupa (eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış) kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanılmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir. Örneğin peygamberimiz baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır.

  HACAMAT NE ZAMAN YAPILIR?

  Hicri ayın 17,19,21. günlerinde özellikle pazartesi,salı,perşembe günleri yaplır.Çünkü bu dönem,vücuttaki tüm hayati kuvvetlerin harekete geçtiği,tüm zararlı maddelere baş kaldırdığı zamandır.Acil durumlarda pazar günü de uygulanabilir.Çarşamba,cuma ve cumartesi günlerinde asla hacamat yapılmaz.Hastanın durumuna göre ayın diğer tek sayılı gecelerinde de yapılabilir.Saat olarak en iyi zaman ise,güneşin doğuşundan sonraki 2. ve 3. saatlerdir.

  HACAMAT OLACAK KİŞİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  1- Kan aldıracak zamanı iyi kollamalıdır.Özellikle ilkbahar ve sonbaharda hacamat büyük yarar sağlar.

  2-Kan aldıracak kişi yasak günlerde kan aldırmamalıdır.

  3-Kanın sulanmasını sağlayacak ilaç,limon,kiraz vs…kullanmadan kan aldırılmalıdır.

  4-Abdestsiz olarak ve adetli iken hacamat yaptırılmamalıdır.

  5-Kan aldıracağı gün aç olmalıdır,oruç tutulması daha evladır.

  6-Hacamat esnasında Ayetel Kürsi’yi okumak,bol bol salavat getirmek faydalıdır.

  7-Hacamat esnasında boş konuşulmamalıdır.

  8-Hacamattan sonra 2 saat yemek yenmemeli ve uyunmamalıdır.

  9-Hacamat olduğu gün hayvansal gıda tüketilmemelidir.

  10-Hacamat olduğu gün banyo yapılmamalıdır.

  11-Hacamat olduktan sonra kesiklere dokunmadan kesiklerin kuruması beklenmelidir.

  12-Kanı silmeye, antiseptik ilaç kullanmaya, merhem sürmeye ve bantlamaya gerek yoktur.

  13-Kesikler üzerinde oluşan kabuklar kaldırılmamalı, yarayla oynanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: