LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI GÜL…

Posted by Site - Yönetici Ağustos 30, 2009

DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI GÜL...

DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI GÜL...

DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI GÜL…

Tarihte gül için “Bütün ağaçların nuru ve bütün çiçeklerin şahı” diyerek onu bir cümle ile öyle güzel anlatmışlar ki!
Kitabı bir solukta okudum, çok anlaşılır bir dille yazılmış. Gül ile gerçekleri öğrenince içimden umarım bu sefer Türk halkı uyanır, elindeki bu altın madenine sahip çıkar dedim!
Kitap kapağı tüm ipuçlarını veriyor aslında ‘Tabiattan Gelen Şifa “GÜL” İlaçların En Güzeli’ yazarı Prof. Dr. Ayten Altıntaş, yayınevi doğal beslenme ve sağlıklı yaşam alanında iddialı ve özel kitapları ile gündemde olan Hayykitap
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş iyibilgi’nin sorularını cevapladı.

Gül ile ilgili bir kitap yazdınız. Peki, bu kadar bitki varken neden gül?
“Osmanlı tıp kitaplarını incelerken gülün tedavi edici özelliklerini görüyordum ama hep görmezden geliyor, resmen “gül”ü ciddiye almıyordum. Ancak gül peşimi hiç bırakmadı. Üniversitede asistan olduğum ilk zamanda, ilk tebliğim “Gülhane” ile ilgili idi, o dönemde araştırdığım kaynaklarda Gülhane’de gülsuyu üretildiği bilgisini bile bulamamıştım. Başlangıçta gül ile ilgili hiçbir terimi bilmiyordum ama altı yıl önce, otuz yıllık meslek hayatım boyunca farkında olmadan hep gülü araştırdığımı fark ettim ve ilk makalemi de o dönemde yayınladım. Artık gülü ve gül ile ilgili terimleri yakından tanıyor, tarihi kaynaklardan hangi hastalıkları tedavi ettiğini gördükçe güle olan hayranlığım ve ilgim artıyordu, evde sürekli formülleri deneyerek gülün mucizelerini yaşıyordum. Elimde gülün tarihteki serüveni ile o kadar bilgi toplandı ki, gülü “fark etmek yetmez fethetmek lazım” diyerek bu bilgileri tüm Türk halkı ile paylaşmak ve Isparta gülünün hak ettiği yere gelerek sağlıklı nesillerin yetişmesi için bu kitabı yazdım.
Gül ile ilgili denemelerinizden bahsettiniz, bu denemelerle hayatınızda neler değişti?
“Öncelikle gülsuyu başucumdan ayrılmıyor. Cildimi temizlemek ve rahatlatmak için birebir. Nemlendirici olarak ta kitapta reçetesini verdiğim losyonu hazırlıyorum. Hem ekonomik hem de %100 doğal…
Mutfakta her yıl gül mevsiminde hazırladığım gül iksiri yaz tatilinde güneş yağı, kışın vücut bakım yağı olarak yanı başımda, ayrıca gül reçeli de vazgeçemediğim tatlar arasında. Bir de güllü tartım var ki artık misafirim geleceği zaman harika bir ikram, davetli olduğum zaman da özeli bir hediye…”

Kitabı okuyanlar tüm reçeteleri ve tarifleri rahatlıkla uygulayabilirler mi?
“Elbette… Hem çok kolay, hem güzel kokulu, hem doğal, hem ekonomik, hem de sağlıklı. Bu kitap 7’de 70’e herkesin hayatında güller açtıracak…
Bu haberle bile yüzümüzde güller açıyor. Günümüzde yaşlı, genç tüm insanların en büyük sorunu yaşadıkları sağlık problemleri, “ilaçların en güzeli gül” kitabını okuyanlar hastalıklara şifa bulmanın yanında sağlığını korumak adına neler kazanacak?
“Evet, aslından en önemli konu sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için hastalıklardan korunma. Yani her şeyin başı sağlık! İşte bunun için “ilaçların en güzeli gül”. Nasıl mı? Öncelikle bebekleri ve gençleri kurtarmamız gerekiyor, geleceğimiz sağlıklı olursa bizler de huzurlu oluruz. Bunun için her şey aslında anne karnında başlıyor!
Hamileler ve loğusalar için ilaçların en güzeli gül
Anne adayları hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için kimyasal ve yapay katkılı ürünlerden mutlaka uzak durmalı. Osmanlı hekimleri anne adayları ve loğusalar için gülbeşekeri tavsiye etmişlerdir. Ayrıca cilt bakımlarında da gülsuyu, kitapta reçetelerini verdiğimiz gül losyonu ve gül iksirini kullanabilirler.
Bebekler için ilaçların en güzeli gül
Bebeklerin sağlıklı gelişimi ve bağışıklık sistemlerinin korunması için mutlaka doğal ve organik ürünler tercih edilmeli. Annelere bebeklerinin altını temizlenirken gülsuyu kullanmalarını tavsiye ediyorum. Antiseptik özelliğinden dolayı pişiği önler. Ayrıca Osmanlı hekimlerinin tavsiye ettiği kitapta reçetesini verdiğimiz “bebekler için doğal mama” tarifini de uygulayabilirler.
Genç kızlar ve delikanlılar için ilaçların en güzeli gül
Günümüzde sık rastlanan kısırlıktan korunmak için gelişme çağındaki genç kızlarımız ve delikanlılarımız yapay ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalılar. Bunun için anneler bilinçli olup çocukları küçük yaştan itibaren doğal ürünlere yönlendirmeli.
Gül; ergenlik çağında kız ve erkelerde rastlanan sivilce ve akne sorununu tedavi ediyor, ders çalışırken moraran gözaltlarını da. Uygulamaları hakkında bilgileri kitapta bulabilirler…
Genç kızlarımız sentetik kozmetiklere gerek kalmadan gülsuyu ile doğal güzelliklerini koruyabilir.
Delikanlılarımız tıraştan sonra reklâmlara gördükleri losyonlar yerine gülsuyu ile daha yakışıklı görünebilirler.
Anneler gençlerin tatlı krizlerinde kitapta tarifini verdiğimiz güllü tart ile onlara sürpriz yapabilirler.

Kadınlar için ilaçların en güzeli gül
Bayanlar hem evde hem de çalışma hayatı içinde iki kat yorgunluk yaşıyorlar. Yüz ve vücut bakımlarını gül ürünleri ile yapabilirler. Kitapta reçetelerini verdiğim formülleri güvenle deneyebilirler.
Akşamları eşleri ile birlikte paylaşacaklar gül çayı ile günün yorgunluğunu atabilirler. Yalnız bu noktada gülkurusu alırken dikkat etmelerini öneriyorum. Mısır çarşısında ve aktarlarda satılan tomurcuk halindeki, gerçek gül kurusu renginden uzak gül kurularının çoğu İran’dan geliyor. Ben organik Isparta gülünü tavsiye ediyorum.
Mutfakta gül ile yapacakları reçel, şerbet, tatlılarla eşlerine ve çocuklarına sağlıklı ve doğal sürprizler yapabilirler.

Erkekler için ilaçların en güzeli gül
Beyler tıraştan sonra kolonya veya diğer yapay kozmetiklerin yerine hem antiseptik hem de nemlendirici özelliği olan, ferahlık veren ve cildi güzelleştiren gülsuyunu kullanabilirler. Gül sadece bayan ürünü olarak görülmemeli!
Yaşlılar için ilaçların en güzeli gül
Yaşlılık dönemindeki uykusuzluk probleminde gül kokusu ile aromaterapi uygulanabilir. Yaşlılarda günlük cilt bakımlarında gülsuyu kullanarak kendilerini rahat ve güzel hissedebilirler.
Osmanlı hekimleri yaşlılar için gül reçelini özellikle tavsiye etmişlerdir.”

Kitabınızda Osmanlı hekimlerinin birçok hastalığı gül ile tedavi ettiğini anlatıyorsunuz, günümüzde tıp dünyası güle nasıl bakıyor, yeni bilimsel araştırmalar var mı?
Gülün, kan hücrelerinde DNA hasarlarını düzeltici, antioksidan, antimikrobiyal etkisi bilimsel olarak ispat edildi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Genetik bölümünden bir grup araştırmacı, “gül ekstresi”nin deri hücreleri üzerindeki hasarları düzeltici etkisini araştırdı ve yaptıkları araştırmayı İspanya’da düzenlenen Uluslar arası Kozmetik Kongresi’ne tebliğ ettiler. Bu tebliğ bilimsel olarak kabul edildi ve yine Uluslararası kozmetik dergisinde yayınlandı.
“Gül”ün ülkemizde hak ettiği yere gelmesi için neler yapılmalı?
Öncelikle gül üretiminin artması ve “Kokulu Isparta Gülü”ne sahip çıkılması gerekiyor. Gül üreticileri ürünlerini bir noktada sınırlıyorlar, ürün yelpazesini genişletmeli, doğal ve organik ürünlere ağırlık vermeliler. Ayrıca en önemli nokta kalitenin artması! Isparta’daki gül ürünlerinin satıldığı pembe sokak, Fransa’nın parfüm ürünlerinin satıldığı sokak gibi olabilir. Bu çok önemli çiçekten pek çok şey üretebiliriz, hem de en kalitelilerinden…

Meryem Hatice.

Alinti : www.iyibilgi.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: