LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

BİN DERDE DEVA ÇÖREK OTU (Hadislerde övülmüş Bitki)

Posted by Site - Yönetici Ocak 11, 2010

BİN DERDE DEVA ÇÖREK OTU (Hadislerde övülmüş Bitki)

Genel Olarak


Peygamber(S.A.V) tarafından övülmüş olan çörekotu bitkisi dünyanın değişik yerlerinde değişik isimlerle bilinir ve destekleyici tedavide de bolca kullanılır. Açık mavi renkli çiçekler açan ve 20–40 cm boyunda bir senelik, otsu bir bitkidir çörek otu. Yol kenarları ve özellikle ekin tarlaları içinde bulunur. Gövde dik ve kısa tüylüdür. Yaprakların alttakileri saplı, üsttekileri sapsızdır. Çiçekler uzun saplı ve tek tektir. Taç yaprakları iki parçalı ve bal özü bezleri taşıyan 8 tane küçük parça hâlindedir. Meyveleri çok tohumlu olup, tohumlar siyah renkli ve oval şekillidir. Güney Avrupa, Balkan memleketleri, Kuzey Afrika, Türkiye ve Hindistan’da yetiştirilmektedir.


Tarihi Olarak
Çörek Otu asırlar boyunca, bitkisi ve yağı ile birlikte, Afrika’da, Asya’da ve Ortadoğu’da, günümüzde ise Amerika ve Avrupa’da milyonlarca insan tarafından “sağlıklarını desteklemek için” kullanılmaktadır. Aromatik bir baharat türü ve siyah rengi hariç susam tohumuna benzer olan çörekotu, geleneksel olarak çeşitli durumlar ve tedaviler için mükemmel bir ilaç olarak da kullanılmıştır.
İslam âlimleri de peygamberlerinin övmüş olduğu bu bitkiye bigane kalamamış ve hakkında bolca eser yayınlamışlardır. El-biruni ve ibn-i Sina bunlardan bazılarıdır.
Günümüzde ise özellikle Amerika ve Avrupa’nın elit bilim merkezlerinde çörek otu hakkında araştırmalar yapılmakta ve her geçen gün yıldızı parlayan bu şifalı bitki hakkında kesin kanıtlar elde edilmektedir.
Çörek Otunun Etken Maddeleri
Takriben %21 protein, %38 karbonhidratlar ve %35 bitkisel yağlardan oluşmaktadır. İçeriğindeki aktif maddeler, nigellon, thymoquinon ve uçmayan yağlardır. Diğer maddeler ise, linoelik asit(Omega-6, Omega-3), oleic asit, palmitik asit, kalsiyum, sodium, potasyum, demir, çinko, bakır, magnezyum, selenium, fosfor, vitamin A, vitamin B, vitamin B2, niasin ve vitamin C dir.
Yukarıdaki maddelerden özellikle nigellon ve thymoquinon etken maddeleri çörek otunun destekleyici özelliğiyle doğrudan alakalıdır.

 

Hangi Hastalıklarda Kullanılır

 

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
1- İlk olarak çörek otu bir hastalık durumunda kullanılabileceği gibi günlük veya gün aşırı olarak öylesine de tüketilebilir. Aşırı alınmadığı taktirde herhangi bir yan etkisi ve zararı bildirilmemiştir.(not: Alerjinizin olmadığını var sayıyoruz.)
2- Çörek otu Bağışıklık sistemini güçlendirir.
3- Vücudu tahrip eden mikroplara karşı vücut direncini artırır.
4- Kanserden AİDS e kadar bir çok hastalıkta kullanılabilir.
5- İltihaplı vakalarda iltihap engelleyici olarak kullanılabilir.
6- Nefes darlığı ve solunum yolları hastalıklarında iyi bir yardımcı etken olduğunu defalarca kanıtlamıştır.
7- Çörek Otu özünün(yağından bahsediliyor) meme, prostat, cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığı görülmüştür
8- Bayanlarda sıkça görülen rahim ve vajinal iltihaplara iyi geldiği bilinmektedir. (Bunu, iltihabı ve akıntıyı meydana getiren mantar hücrelerini yutan vücut savunma hücrelerini destekleyerek başarmaktadır.)
9- Çörek Otu Karaciğeri Tahripten Korur şifalı bitkiler
10- Ayrıca bu mucizevî bitki canlılarda biriken zararlı toksik zehirleri de baskılar ve onların vücuttaki zararlı etkilerini en aza indirir. Özellikle hava kirliliği yaşanan illerimizde ki insanlarımızın bu mucizevî bitkiden her gün almaları gerçekten faydalarınadır.
11- Kolon kanserini engeller.
12- Şeker hastalığına Karşı son derece faydalıdır.
13- Yüzyılımızın hastalıklarından birisi de alerjidir. Özellikle gelişmiş ülkelerin insanları “nedeni anlaşılamayan bir şekilde” hemen hemen her maddeye karşı alerji geliştirebilmektedir. Çörek otunun alerjik reaksiyonlarda vücudu baskılayıcı rol oynadığı Berlin Charite Ünv. Tarfından kanıtlanmıştır.
14- Egzama gibi rahatsızlıklarda çörek otu iyi bir iyileştiricidir.
15- Romatizmal hastalıklar.
16- Mide rahatsızlıkları ve reflü.
17- Böbrek hastalıkları.
18- Alkolün zararlı etkilerinin en aza indirilmesi.
19- Kalp damar hastalıkları.
20- Anti oksidan oluşu.
21- Kolesterolün düşürülmesi.
22- Hiper Tansiyon(yüksek tansiyon) vakalarında.
23- Uyarıcı etkilerinden dolayı; hemoroit, hepatit, nezle, ishal, öksürük ve tenya gibi etkiler.

En genel Olarak Çörek Otunun Faydaları Şu Şekilde Sıralanabilir;

• Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.
• İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.
• Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
• Kan şekerini düzenler.
• Yorgunluk halini giderip zindelik verir.
• Damar hastalıklarını önler.
• Cinsel gücü arttırır.
• Hazmı kolaylaştırır.
• Vücuttaki toksinleri süzerek atar.
• İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.
• Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
• Alerjileri önler. Çörekotu
• Savunma sistemini dengeler.
• Hormon sistemini ve ruh hâlini sağlamlaştırır.

 

Hastalıklara Göre Çörek otunun Kullanım Şekilleri

 

Hastalıklara Göre Çörek otunun Kullanım Şekilleri;

Astım ve Bronşiyal Problemler (Uzak Doğu, Orta Doğu ve Malezya)
Kahve içerisine bir çay kaşığı Çörek otu yağı karıştırılır. Günde iki defa alıır. Aynı zamanda, her gece Çörek otu yağı ile göğüs ovulur ve kaynar su içindeki Çörek otu yağının buharı nefesle içeri çekilir.

Sırt ağrısı ve diğer Romatizma çeşitleri (Orta Doğu ve Malezya)
Az bir miktar Çörek otu yağı hafifçe ısıtılır ve daha sonra romatizmalı alan yoğun bir şekilde sıvazlanır. Günde üç defa da yağdan bir çay kaşığı içilir.

Şeker Hastalığı (Hindistan)
Bir fincan bütün Çörek otu, bir fincan su teresi veya hardal tohumu, yarım fincan nar kabuğu ve yarım fincan şahtere otu karıştırılır. Toz haline getirmek için mikserden geçirilir. Bir ay boyunca, Hergün kahvaltıdan önce bir çay kaşığı Çörek otu yağı ile birlikte bir çay kaşığı karışım alınır.

İshal (Hindistan ve Orta Doğu)
Bir fincan yoğurt ile bir çay kaşığı Çörek otu yağı karıştırılır. Belirtiler kayboluncaya kadar karışımdan günde iki defa içilir.

Kuru Öksürük (Orta Doğu ve Kuzey Afrika)
Kahve içerisine bir çay kaşığı Çörek otu yağı karıştırılır ve günde iki defa alınır. Göğüs ve sırt Çörek otu yağı ile ovulur.

Grip ve Burun Tıkanıklığı (Genel)
Herbir burun deliğine 3-4 damla Çörek otu yağı akıtma, burun tıkanıklığını ve kafanın soğuk algınlığı ızdırabını giderebilir.

Saçın Kırlaşması(Genel)
Çörek otu yağı ile düzenli bir şekilde saçlara masaj yapılması, saçların erken kırlaşmasını önleyebilir.

Saç Dökülmesi(Hindistan ve Orta Doğu)
Kafa derisinin tamamına limonu darbeli bir şekilde sürün ve takriben 15 dakika böylece hareket edin. Sabunlayın. Durulayın ve saçların tamamını kurulayın. Daha sonra Çörek otu ile kafa derisinin içine masaj yapın. Kahve veya çaya bir çay kaşığı Çörek otu yağı karıştırarak için.


Saman Nezlesi (Orta Doğu)
Bir yemek kaşığı Çörek otunu bir bardak limon suyuna karıştırın. Belirtiler giderilinceye kadar, günde iki kez alın.

Baş ağrısı (Genel)
Alın ve kulaklara yakın yüz kısımları Çörek otu yağı ile ovulur ve kafa bandajlanır. Aynı zamanda bir çay kaşığı Çörek otu kahvaltıdan önce alınır.

Sağlıklı Cilt (Hindistan)
Bir çorba kaşığı Çörek otu yağı ile bir çorba kaşığı zeytin yağı karıştırılır. Bu karışım ile yüz ovulur ve en az bir saat böyle devam edilir. Sabunla yıkanır ve durulanır.

Yüksek Tansiyon (Hindistan)
Kahvaltıdan önce her sabah iki diş sarmısakla birlikte herhangi bir içeceğe bir çay kaşığı Çörek otu yağı karıştırarak alın. Çörek otu yağı ile bütün vücudunuzu ovun ve üç günde bir kez 1.5 saat güneş ışınlarına maruz bırakın. Bu işlemlere bir ay devam edin.

Uyuşukluk ve Yorgunluk (Türkiye)
Bir bardak saf ve taze portakal suyu ile bir çorba kaşığı Çörek otuna her sabah 10 gün boyunca devam edilir.

Hafıza Düzeltme (Orta Doğu)
100 mg kaynatılmış nane içerisine bir çay kaşığı Çörek otu yağı karıştırılır ve 15 gün içmeye devam edilir.

Kas Ağrıları (Genel)
Ağrıyan yerler Çörek otu yağı ile ovulur.

Sinirsel Tansiyon Stresi (Hindistan)
Bir fincan çay veya kahve ile bir çay kaşığı Çörek otu günde 3 kez alınmaya devam edilir.

İktidarsızlık (Genel)
200 g zeytin yağlı öğütülmüş Çörek otu tohumu, 100 g günlük, 50 g Çörek otu yağı, 50 g zeytin yağı, 200 g saf bal güzelce karıştırılır. Her öğünden sonra bir çorba kaşığı alınır.

Uyku Bozukluğu (Genel)
Balla karıştırılmış herhangi bir sıcak içeceğe bir çay kaşığı Çörek otu yağı ilave edilip akşamları içmeye devam edilir.

Diş ağrısı ve Diş eti iltihabı (Genel)
Önce sirke ile birlikte Çörek otu tohumları pişirilir. Çörek otu yağı ilave edilir. Diş ağrısı ve diş eti iltihabını gidermek için bu karışımla ağızda gargara yapılır.

Ülserler(Yaralar) (Endonezya ve Hindistan)
Ateş üzerinde Çörek otu tohumları kavrulur. Süsen kökü yağı ile veya kına bitkisi yağı ile karıştırılır ve merhem haline getirilir. Daha sonra cerahatlı yaralar üzerine yayılır. Sonra sirke ile muamele edilerek yıkanır.

Çörek otu Tohumu mu? Çörek otu yağı mı?

Çörek otu Tohumu mu? Çörek otu yağı mı?
1.Tezde Çörek otu tohumunun lifli yapısının sindirilemediği bu durumun çörek otunun etkinliğini azatlığı savunulmaktadır. Bu durumda çörek otu yağının daha faydalı olduğu söylenir.
2.Tezde ise çörek otu tohumundaki lifli yapının tohumda bulunan etken maddeleri vücuda yavaş yavaş ama etkili bir biçimde verdiği ve aşırı dozları engellediği söylenir.
Bu iki tezin de bilimsel verilerle kanıtlandığı söylenemez. Kimin haklı olduğunu ancak uzun yıllar deneme yanılma yöntemi bize gösterecek.
Ticari şekilleri ve Temininde Dikkat Edilecek Hususlar
Değerli ziyaretçilerimiz gerek sitemizdeki sponsor bağlantılardan gerekse internetten arayarak çörek otu tohumu ve çörekotu yağının ticari takdimlerine ulaşabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken en önemli şey Çörek otu yağının nasıl elde edildiğidir.
Çörek otu yağı 2 türlü elde edilmektedir. 1. si soğuk pres yoluyla. 2. si sıcak pres yoluyla. Sıcak pres yolunda daha fazla çörek otu yağı elde edilir ve bu soğuk presten daha hızlı ve daha az masraflıdır. Fakat sıcak pres sırasında çörek otu yağı ısıya dayanamaz ve özelliklerini yitirir. Bundan dolayı biz sıcak pres yöntemiyle elde edilmiş çörek otu yağını tavsiye etmiyoruz. Bir ürünü alırken özellikle sorun ve soruşturun tercihiniz soğuk pres yoluyla elde edilmiş çörek otu yağı olmalıdır.


Reklamlar

15 Yanıt to “BİN DERDE DEVA ÇÖREK OTU (Hadislerde övülmüş Bitki)”

 1. Hakan said

  Çok kısa bir süre inceleme fırsatım oldu. Gerçekten çok güzel bir site. Emeği geçenlerden Allah(c.c) razı olsun.

 2. yaklasık 7 aydır takıp edıyom.cok takdır edıyorum.halısahada top oynarken aşiltendonum koptu kemık hastanesıne acıl olarak kaldırıldım fılm cekıldım amelıyata acıl alınmamı soyledı doktor.faruk beyı aradım ve doktor Aıdın hanım la gorustukten sonra amelıyattan vazgectım soylenenlerı yaptım ALLAH.ıma cok sukur ayagım duzeldı ve benım durumumu bılenler gorenler ınanamadılar ALLAH razı olsun sebep olanlardan doktor hanım basta olmak uzere faruk bey ve bahadır beye

 3. KISIRLIK KADINDA YUMURTA ÇALIŞTIRICI ERKEKTE SPERM ARTIRICI ÖZEL KÜR ZAYIFLAMA SAKIZI DÜZENLİ KİLO VERME SIGARA BIRAKTIRICI BASURA KESİN ÇÖZÜM BEL VE BOYUN FITIGI SİNÜZİT MİGREN İÇİN KAFİRUN KREM CİNSEL GÜÇ ARTIRICI BİTKİSEL TABLETLER GUATR MİDE ÜLSERİ REFLÜ ŞİŞKİNLİK KALP DAMAR TIKANIKLIGI POROSTAT KORONİK ASTIM BORONŞİT İÇİN POŞET KÜRÜ SEDEF SİVİLCE EGZAMA AKNE İÇİN KESİN ÇÖZÜM ÜRÜNLERİMİZE BİR TELEFONLA SAHİP OLABİLİRSİNİZ 0536 429 73 15 sinabaharatci@hotmail.com sinabaharat@hotmail.com hastalıkta sağlıkta telefonla e mail bize ulaşın …

 4. visitor1 said

  Çörek otunun kullanıldığı 23 hastalık yazılmış.Hazmı kolaylaştırdığından bahsediliyor.Özellikle reflü hastaları hazımsızlık problemi yaşıyorlar.Zaten her şeyi yiyip içemiyorlar.Yediklerinde de rahatlıkla onları sindiremiyor.En azından çörek otunu ,çörek otlu peynirler var az tuzlu Adapazarı’na ait onu kahvaltıda tüketebilirler.Börekleri yağsız özellikle yağlı kağıt üzerinde pişirebilir ve üzerine çörek otu atabilirler. Bu şekilde bu değerli şifa verici antioksidandan yararlanabilirler
  http://www.zeytinyagibutigi.com

 5. mehmet sizin üyeniz said

  selamünaleyküm çörekotunu almanya mısırdan getirip satıyorlar.Mısır çorekotunun en iyi ve en yüksek verilere sahip olduğu söyleniyor. almanyada mısır çorekotunun yarım litresi 50 yuroya satılıyormuş.dr benim arkadaşıma bu çorekotunu kullanmasını önerrmiş oda bunu kullanınca hastalıgı iyileşmiş.

 6. necip tezcan fıçıcı said

  çörek otunun faydaları saymaklı bitmedi gördüğümüz kadarıyla direkt tohumu çiğniyerek tüketmek her halukarda sıkıntı yapıyor bende var 1000 hastalık yağını tercih ettim 1 çay kaşığı alsak her sabah aç karna uyarmı umarım mideye sıkıntı vermez mide problemimde var. şimdiden bilgilendiriniz için eyvallah

 7. osman said

  Başkasından duyduğumu değil bizzat yaşadığımı yazıyorum.Ben bir epilepsi hastasıydım ve son zamanlarda geçirdiğim nöbetlerin sayısı artmıştı.Matematik hocam da bana çörekotunu bir dene istersen dedi.O günden beri sabahları aç karnına (hazmı kolay olması açısından) bir tutam çörek otu yemekteyim, ve şükürler olsun o hastalıktan eser yok.Tanıdığınız epilepsi hastası birileri varsa lütfen tavsiye edin

 8. osman said

  söylemeyi unuttum çiğneyerek yemeyi unutmayın.biraz acı oluyor sabah sabah ama kesinlikle değiyor

 9. gül said

  nefes darlığı ve guatır için kullanılırmı

 10. zehra said

  NÖRODERMETİTİT VARDIO BEN DE İKİ AYDIR ÇÖREKOTU KAPSULU KULLANIYORUM VE ARTIK KAŞINMAKTAN KURTULDUM

 11. recep temel said

  aklı zere kadar var olan insan kendini bu nimetten mahrum bırakmaz 7 yıldır tüketiyorum ve her zaman ALLAHIMA şükür ediyorum

 12. muzeyyen said

  esım epılepsı hastası ve omur boyu hap kullanmak zorunda bu corek otunu ılaclarla bırlıkte kullanabılır mı lutfen bılgısı olan varsa soylesın bırde aydın hanıma ulasmamda yardımcı olurmusunuz

 13. MEHMET MANİSA said

  OSMAN SAİD BEY SİZİNLE GÖREŞEBİLİRMİYİZ TELEFONUM 5077074408

 14. mehmet said

  kIRMIZI REİKİ EPİLEPSİYE FAYDALIDIR ANKARA DA BUNUN EKSTRAKINI ÜRETEN FİRMA VARDIR

 15. Özge said

  Merhabalar,

  4.ayda ayak bileğimden kapalı cerrahi ameliyat oldum.Artroskopi yapıldı.Birbuçuk ay ayağımın üstüne basmadım sonrasındaki süreçte korkudan ayağıma eşit miktarda yük vermeden basmaya alıştım ve buda kemik iliği ödemine neden olmuş ayağım şu sıralar daha fazla ağrıyor çok hassaslaştı.Doktorum Antienflamatuar bir krem verdi ve tabanlık yazdı. Ben inanıyorumki Rabbim derdi indirirken dermanınıda indirirmiş yeryüzüne.Ayak bileğimden tekrar ameliyat olma durumum var talus kemiğimde kemik deformesi var yapılan drilleme işlemi fayda etmeye başlamış bakalım Allahtan umut kesilmez.Tabanlığımı kullandığım bu süreçte ayağımdaki bu ödemin iyileşme sürecini hızlandırabileceğim alternatif tedaviler araştırıyorum.Sizden bu konuda bilgi alabilirmiyim lütfen. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: