LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

Dünyanın En Eski Tedavi Yöntemlerinden Hacamat Hala Kullanılıyor

Posted by Site - Yönetici Ekim 28, 2010

Hacamat

Hacamat

Dünyanın En Eski Tedavi Yöntemlerinden Hacamat Hala Kullanılıyor

Dünyanın en eski tedavi yöntemlerinden biri olan hacamat, günümüzde alternatif tıp teknikleri arasında yer alıyor. Doktor Kasım Altıntaş da 5 bin yıllık tedavi yöntemi olan hacamatla birçok hastalığın kısa sürede iyileştiğini söylüyor.

Hacamatın damardan kan aldırma yönteminden tamamen farklı bir uygulama olduğunu söyleyen Dr. Kasım Altıntaş, ”Hacamatın uygulandığı bölgelerin özelliği nedeniyle klasik damardan kan aldırma yönteminden farklı etkileri var. Hangi araç ve metotla olursa olsun kan aldırma ile ilgili uygulamalar bir hekimin muayenesi ve tavsiyesi ile yapılmalıdır. Hekim tarafından uygun görüldükten sonra hacamat yapılacak bölgenin sterilizasyonu sağlanır. Ardından kupalar vakumlanarak kapatılır. Kısa bir süre vakumlama işlemi yapıldıktan sonra bölge bisturi ucu veya bir lansetle kanın çıkabileceği şekilde çizilir. Buraya tekrar kupalar vakumlanarak kapatılır. Bundan sonra kupaların içine kan dolmaya başlar. Hekimin uygun gördüğü ölçüde kan alma işlemi yapılır” dedi.

Altıntaş hacamatın uygulanan bölgede mikrosirkülasyonu artırdığını, dolaşımı rahatlattığını belirterek kan ve dokulardan toksinlerin atılmasının sağlandığını kaydetti. Klinik çalışmalarla ispatlanmış bir faydasının da vücudun ürettiği tabii kortizonun atılması olduğunu vurgulayan Dr. Altıntaş, hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını, hatta ağrıların yok olmasını sağladığını söyledi.

Hacamatın belirli günlerde yapılması gerektiğinin altını çizen Altıntaş, ”Hacamatın pazartesi, salı ve perşembe günleri ve hicri ayın ikinci yarısındaki tek günlerde yapılması tavsiye ediliyor. Özellikle ilkbaharda yani nisan, mayıs, haziran aylarında yaptırılan hacamat çok faydalıdır. Herhangi bir rahatsızlık olmadan sadece sağlık için yapılması düşünülüyorsa mutlaka bu günlerde yaptırmak lazım. Ancak hastalık durumunda tedavi amacıyla yapılacaksa vaktin önemi kalmaz. Sadece hacamatın yapılacağı günlere riayet etmek uygun olabilir” diye konuştu.

Hacamat yapılacağı günden önceki gün hayvansal gıda, süt ve süt ürünleri tüketilmeyerek tuz kullanımının da aza indirilmesi gerektiğini anlatan Kasım Altıntaş, efor gerektiren eylemlerden kaçınılıp sıcak banyo yapılmaması gerektiğini kaydederek, “Hacamat yaptırmaya karar veren, mutlaka bir hekime danışmalı. Kişinin hacamat yaptırmasına mani bir durumunun olup olmadığının mutlaka belirlenmesi gerekir. Hacamat 60 yaşından büyüklere, kadınların özel günlerinde, çocuklara, kan hastalığı olanlara yapılamaz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

 

Reklamlar

2 Yanıt to “Dünyanın En Eski Tedavi Yöntemlerinden Hacamat Hala Kullanılıyor”

  1. ayşe said

    Saçlarımda oluşan saçkran için yaptırmayı düşünüyordum. Çok enteresan bilgilerin sahibi oldum sayenizde. Hacamatın günleri olduğunu, yaptırmadan önce yenmemesi gereken şeyler olduğunu bilmiyordum. Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

  2. kürşat said

    kürşat bey, bu ve reklam icerikli birkac yorumunuzu editledim, zaten ønceden yayinladigimiz tlf, numarasi ve bazi reklamlarinizi yayinladik, sizden ricam reklam amacli degilde insanlarin istifade edebilecegi yazilar ve yorumlar paylasmanizi istirham ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: