LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

Kadınların yüzde 31 kozmetik tuzağına düşmemiş

Posted by Site - Yönetici Mart 10, 2012

Kadınların yüzde 31 kozmetik tuzağına düşmemiş

Bebeklere bile makyaj yapılan günümüz Türkiye’sinde kadınların yüzde 31’nin kozmetik tuzağına düşmediği yüzde 53’nün ise hiç doğum günü kutlamayarak doğduğuna her gün şükretmiş.

Araştırmacı Adil Gür’ün Milliyet gazetesi için yaptığı araştırmada, 42 il ve 126 ilçede bunlara bağlı 195 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü kadın nüfusunu temsil eden 3 bin 252 kadınla yüz yüze görüşme metoduyla yapılmış ve saha çalışmasında sadece kadın anketörler kullanılmış. Araştırmadan çarpıcı sonuçlar şöyle:

Türkiye’de kadınının yüzde 37,5’i hiç lokantada yemek yememiş, yüzde 53’ü hiç doğum günü ya da evlilik yıldönümü kutlamamış, yüzde 27’si ise hiç kuaföre gitmemiş. Yüzde 31 ise hiç makyaj malzemesi kullanmamış.

Makyaj yaparken zehirlenmeyin
Makyaj malzemelerinde kullanılan kimyasallar vücutta birikiyor. Bu da sayısız sağlık sorununa yolaçıyor. Uzmanların uyarısı…

Civa, cilt tarafından emiliyor ve vücutta birikiyor. Bu da bedende alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Kaşıntı bunun belirtilerinden biri. Civa hamile kadınların bebeklerinin beyin gelişimlerini olumsuz etkiliyor.

Bu arada Amerikan Çevre Çalışma Grubu’na göre makyaj malzemeleri yapımında kullanılan kimyasallar üzerinde yeterince araştırma yapılmıyor. Bu da onların ne tür tehlikeler yaratabileceği konusunda eksik bilgiye sahip olmamıza neden oluyor.

Çevre Çalışma Grubu’nun uyarısı ise şöyle “İnsanlar günlük bakımlarında ve makyaj malzemelerinde ne tür kimyasallar kullanıldığı konusunda daha duyarlı olmamalılar. Kozmetikte kullanılan kimyasalların neredeyse yüzde doksanında yeterince araştırma yapılmıyor. Bu da büyük bir tehlike.”

(ntvmsnbc)

Reklamlar

Bir Yanıt to “Kadınların yüzde 31 kozmetik tuzağına düşmemiş”

  1. yazınızın başlığı “Kadınların yüzde 31’ı kozmetik tuzağına düşmemiş” değıl, “düşememış” olmalıydı. zıra bu kadınların makyaj malzemesı, krem vb kullanmamalarının en büyük sebebı maddı yetersızlık ya da aıle baskısı. Keşke kımyasal maddelerden uzak durmaları qerçekten bu konuda bır bılınç taşıdıkları ıçın olsaydı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: