LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

ŞU MÜBAREK RAMAZAN GÜNLERİMİZDE GIDALARIMIZA DİKKAT EDİYORMUYUZ?

Posted by Site - Yönetici Temmuz 13, 2014

Çarşıdan hazır yufka, börek, çörek, ekmek, pide, baklava ve unlu tatlılar alırken nelere dikkat etmeliyiz

ŞU MÜBAREK RAMAZAN GÜNLERİMİZDE GIDALARIMIZA DİKKAT EDİYORMUYUZ?

PİYASADAKİ UNLAR VE UNLU ÜRÜNLERİMİZ(hazır yufka, börek, çörek, ekmek, pide, baklava ve unlu tatlılar) İÇİN NELER BİLMELİYİZ?…
Çarşıdan hazır yufka, börek, çörek, ekmek, pide, baklava ve unlu tatlılar alırken nelere dikkat etmeliyiz?

GİMDES olarak kurulduğumuz günden beri helal , sağlıklı, hijyenik ve kaliteli ürünleri sertifikalandırıyoruz. Birçok firma da sertifika almak için başvuru yapıyor. Ancak GİMDES olarak hammadde girdileri incelendiği zaman kefil olamayacağımıza karar vererek sertifikalandıramadığımız firmalar bulunmaktadır.

Un ve Unlu Mamüllerde Kritik Noktalar

1- GDO’suz buğday veya tahıl olmalı.
2- Vitamin, enzim gibi katkılar veya mikslerin güvenilir bir helal sertifikası olmalı.
3- Pestisit ve ağır metal riski analizler ile kontrol edilmeli.
4- Unlu mamüller için hidrojene ve esterifiye bir yağ kullanılmamalı ve kullanılacak olan yağın güvenilir bir helal sertifikası olmalı.
5- Unlu mamüllerde kullanılan; sucuk, peynir, zeytin, pekmez, tahin, hertürlü baharat vs.’ningüvenilir bir helal sertifikası olmalı.
Bu ürünlerde kullanılabilen katkı maddeleri:
Enzimler, mayalar, E 300 Askorbik Asit(C vitamini), Bitkisel Yağlar, Emülgatörler(E 471-E477 Mono- ve digliseridler ve modifiye edilmiş formları), E 282 kalsiyum propiyonat, E 281 sodyum propiyonat, E 262 Sodyum diasetat, sirke, E 260 asetik asit, E 280 propiyonik asit, E 200 sorbik asit, E 202 potasyum sorbat ve E 203 kalsiyum sorbat, E 283 potasyum sorbat, Şekerler (Sakaroz,Maltoz,Fruktoz,glukoz), E170 kalsiyum karbonat, E332 Potasyum sitrat, E481 Sodyum stearol-2-laktilat,E422 Gliserol (gliserin)
“Ayrıca, Daha beyaz görünen un elde etmek için, E928 benzoil peroksit ve E924 potasyum bromat gibi kanserojen ve alerjik maddeler beyazlatıcı olarak, E920 Sistain gibi insan saçından ve domuz kılından üretilen ve hacım artırıcı ve hamur geliştirici olarak kullanılan katkı maddeleri de söz konusudur.”

GİMDES bu ürünlerde kullanılan katkıların tüketiciyi hem helallik hem sağlık açısındanriske sokabildiğinden dolayı güvenilir bir Helal sertifikaya sahip olmayan maddelerin kullanılmasına izin vermez ve analizler yaptırarak kullanılmadığını teyit eder.

Piyasada GİMDES’den sertifika alamayanlar veya almayı göze alamayanlar kefalet hukukuna riayet etmeyen yerlerden aldıkları belgelerle haksız kazançları uğruna kardeşlerimizi aldatabiliyorlar. Lütfen araştırın sorgulayın , maddi ve manevi hayatınız sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Kaynak : gimdes.org

Reklamlar

2 Yanıt to “ŞU MÜBAREK RAMAZAN GÜNLERİMİZDE GIDALARIMIZA DİKKAT EDİYORMUYUZ?”

  1. sevgi said

    Gimdes, in tam olarak acilimi nedir

    GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) ve bu derneğe bağlı İktisadi İşletme Kurumu (GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü) Ülkemizde sağlıklı yaşamın temel unsuru olduğuna inandığımız helal ve sağlıklı ürünleri araştırma ve sertifikalandırma çalışmaları yapmak üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. İlgi alanı olarak gıda, kozmetik ve sağlık ürünlerini kapsamaktadır.

  2. sabiye said

    bitkilerin faydalanın neyin neye yarar açıklamalı feysime gelsin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: