LOKMAN HEKİM – SADE BİR HAYAT

Gerçek Tıp – Yitik şifanın izinde ( Sade bir hayat )

Mazı ve Meşe Palamutları Hangi hastalıklara nasıl uygulanmalıdır.

Posted by Site - Yönetici Kasım 9, 2014

Mazı ve Meşe Palamutları Hangi hastalıklara nasıl uygulanmalıdır.

Mazı ve Meşe Palamutları Hangi hastalıklara nasıl uygulanmalıdır.

Mazı ve meşe palamutları hemen hemen aynı etken maddeleri içerisinde bulunduran şifalı bitkiler dir. Gallik, tanenler, gallik asit, ellagik asit, nişasta ve şeker palamut un başlıca etken maddelerindendir.

Meşe palamudunun kullanıldığı yerler.

Anadolu’da birçok hastalık için kullanılan meşe palamutları ayrıca kahve yapımında da kullanılmaktadır. İkram için hazırlanan kahvelerden farklı olan palamut kahvesi genelde şifa bulmak maksadıyla tüketilmektedir. Şifalı bitki olarak meşe palamudu,

Kabızlık yapıcı etkisinden dolayı ishal vakalarında,Mikrop öldürücü ve kanama durdurucu etkisinden dolayı açık yaraların sarılmasında,İltihap giderici olarak boğaz, göz, karaciğer iltihaplanmalarında,Yine kanama durdurucu özelliği açısından mide kanamalarında,Damarlar üzerindeki yatıştırıcı etkisinden dolayı basur gibi rahatsızlıklarda,Egzama ve arpacık gibi hastalıklarda bolca kullanılmaktadır.

Hangi hastalıklara nasıl uygulanmalıdır.

Meşe palamudu ve kabuğu kaynatılıp, balla tatlandırılıp içildiğinde, boğaz iltihabı, karaciğer iltihabı, göz iltihabına faydalı olur. İshali keser, anjin, basur, mide yanması, mide kanamsı, gastrit, ağız yaralarına faydalıdır.Ağır ishallerde 1 gram palamut tozu günde 2–3 kere yutulabilir.Özellikle iç hastalıklarında( mide yanması, gastrit, ülser vb) 15 gr. palamut kahvesi 1 lt. Suda kaynatılır bal veya pekmez ile tatlandırıldıktan sonra günde 2–3 bardak içilir.Pamuk mazısı denilen bir tür yaraların üzerine sarılarak mikroplara karşı koruma sağlanılır.Meşe yaprakları kabukları ve palamutları kaynatılarak elde edilen su banyodan sonra egzama bölgeleri ve mayasıl için kullanılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: